Dodaj produkty podając kody
Zbliża się prawdziwe święto wszystkich wielbicieli ciemnych i ekstraktywnych piw!
Tłumacząc z angielskiego, stout znaczy “mocny”, i to właśnie zawartość alkoholu w danym piwie decydowała o przynależności do tego stylu w początkach jego istnienia. Stouty warzy się od XVI wieku, a ich intensywny smak, moc i niska cena szybko zyskały rzeszę fanów.
Główną zaletą, przeważającą nad innymi stylami był fakt, że smak tego piwa zyskiwał wraz z ogrzaniem. Pozwalało to na delektowanie się nim w trakcie długich godzin spędzonych w zatłoczonym barze bez ryzyka, że wraz z upływającym czasem jego walory smakowe będą tracić na jakości. Stouty nie od zawsze były ciemnymi piwami. Jednak ewolucja i zróżnicowanie stylu samoistnie doprowadziło do tego, że barwa ta stała się jego wyznacznikiem. Stało się tak w głównej mierze dzięki piwowarom próbującym sprostać oczekiwaniom rynku głodnego ciemnych i mocnych piw. Efektem było stworzenie setek indywidualnych receptur, wzbogaconych różnego typu dodatkami. Aktualnie możemy spróbować wielu odmian - od słodkich do kwaskowatych, wytrawnych do gorzkich, brązowych do nieprzezroczyście czarnych i sesyjnych po prawdziwie mocarne Imperialne Stouty. Łączy je jedno: zastosowanie palonego zboża i słodu, co skutkuje pojawieniem się charakterystycznych nut kawowych, czekoladowych, kakaowych oraz korzennych.
Pomiędzy jakimi wariantami tego stylu możemy wybierać?
Imperialny stout - styl dopuszczający mnogość interpretacji. Cechą obowiązkową jest wysoka paloność, a co za tym idzie profil aromatyczny zbliżony do mocnej, czarnej kawy lub gorzkiej czekolady. Tło powinny tworzyć nuty przypominające smak herbatników, melasy i ewentualnie karmelu. Chmiel powinien być mało lub średnio wyczuwalny i pozostawiać w piwie żywiczny, ziemisty posmak. Barwa imperialnych stoutów najczęściej jest całkowicie czarna i nieprzejrzysta. Ten styl najlepiej smakuje serwowany w temperaturze między 11 a 13°C w dostosowanym do niego szkle, czyli pokalu lub snifterze.
Stout owsiany (Oatmeal Stout) - lekkie piwo o kompleksowym smaku i aromacie, bardzo pijalne i sesyjne. Ciemne, mocno palone, jedwabiste, oleiste, kremowe, o wyraźnie goryczkowym, palonym finiszu. Wysoka pijalność jest kluczowa. Skomplikowany, wielowymiarowy, zawierający nuty palone, słodowe, orzechowo-zbożowe, wyraźne brązowe nuty karmelu, melasy, kawy i czekolady. Balans w stronę słodowej słodyczy skontrowanej gładką, średnią goryczką. Barwa od ciemnobrązowej do czarnej. Zazwyczaj nieprzejrzyste, ale jeśli jest przezroczyste, to powinno być klarowne. Piana gęsta, drobna, i trwała o kremowo-beżowej barwie.
American stout - ciemne, palone piwo górnej fermentacji, wyróżniające się aromatem nowofalowych chmieli. W smaku intensywnie dominują słodowe nuty o charakterze kawy, gorzkiej czekolady i paloności. Chmiele oddają tu charakterystyczne nuty cytrusowe, tropikalne oraz żywiczne. Ta odmiana stoutów nie jest za słodka - charakteryzuje się wytrawnym finiszem, a najlepiej smakuje podawana w temperaturze 15-18°C.
Milk stout - piwo o gładkiej teksturze, przywodzące na myśl kawę zbożową z mlekiem. Na pierwszym planie wyczuwalne są smaki słodowe, takie jak czekolada i kawa. Chmiel pojawia się tu w ziołowo-kwiatowym wydaniu, a całość jest przeważnie słodka, wspomagana dodatkiem cukru mlecznego - laktozy.
Wędzony stout - nieprzejrzyście czarne, wędzone, wytrawne piwo o angielskim rodowodzie. Dominują w nim smaki palonego ziarna na dość wysokim poziomie, kojarzące się z kawą, lukrecją i czekoladą. Sama wędzoność wyczuwalna jest na drugim planie. Jesień i zima wydają się idealną porą na eksplorację piw tego gatunku - ciemne i rozgrzewające piwa z pewnością stanowić będą idealne pokrzepienie w zimne wieczory.W zagłębieniu się w świat piw tego typu pomoże Wam oczywiście strona naszego e-sklepu, na którą serdecznie Was zapraszamy!