Dodaj produkty podając kody
Browar Stu Mostów: Black IPA - butelka 500 ml
- Black IPA zwane również Cascadian Dark Ale to nowofalowe piwo, które powstało całkiem niedawno w północno-zachodnich stanach USA, w rejonie Gór Kaskadowych. W barwie ciemne niczym Porter, ale bez tak intensywnych nut czekoladowych i palonych.
Black IPA, zwane również Cascadian Dark Ale to nowofalowe piwo, które powstało całkiem niedawno w północno-zachodnich stanach USA, w rejonie Gór Kaskadowych. Jest pełne sprzeczności – w barwie jest ciemne jak Porter, ale nie posiada tak intensywnych nut czekoladowych i palonych. W smaku jest wyraźnie goryczkowe, ale w zapachu mieszają się nuty sosnowo-żywiczne wraz z subtelną cytrusowością, wynikające z intensywnego, podobnego jak w AIPA, chmielenia na zimno.
Charakter słodowy jest tutaj zaakcentowany przede wszystkim w ciemnej barwie piwa. Dodatkowo można spotkać subtelny charakter karmelowy wraz z akcentami od ciemnych słodów, znacznie mniej intensywne niż w innych ciemnych piwach, o profilu prażonego słonecznika. Pewna dekstrynowa słodycz jest niezbędna, aby równoważyć chmielową, goryczkową naturę Black IPA.
Styl Black IPA musi być nawet chmielony nieco intensywniej od samej American IPA, a to dlatego, że ciemne słody maskują chmielowy charakter piwa. Użyte chmiele nadają przede wszystkim przyjemnego profilu sosnowo-żywicznego (Chinnok) wraz ze sporą cytrusowością (Citra, Mosaic, Cascade)
Szczególnie dobrze jest uwypuklić chmielowy charakter piwa poprzez degustację w szkle o zwężającym się kielichu, typu Tulip, Sensoric lub IPA Glass. Dobrze jest pozwolić temu piwu się ogrzać, wtedy uda nam się uwolnić aromaty niedostępne w niskich temperaturach. Black IPA jest piwem które ciekawie zmienia się z czasem – pite świeże jest pełne chmielowych aromatów, natomiast z czasem, gdy chmielowość się zmniejsza, nieco bardziej upodabnia się do mocniejszego Portera.
Najciekawszym połączeniem jest degustacja tego piwa z ostrymi serami z przerostem pleśni, typu Gorgonzola lub Roquefort. Ostry charakter smaku i zapachu tych serów w ciekawy sposób intensyfikuje wysoka goryczka Black IPA. Ostre potrawy, szczególnie Chilli Con Carne, są klasycznym połączeniem z Black IPA. Desery czekoladowe – Tiramisu i tort czekoladowo-miętowy.
Minimalny termin przydatności do spożycia
Zalecane warunki przechowywania
Przeznaczenie
do bezpośredniego spożycia
Alergeny
według informacji na etykiecie
Potrzebujesz pomocy? Masz pytania?Zadaj pytanie a my odpowiemy niezwłocznie, najciekawsze pytania i odpowiedzi publikując dla innych. Opinie o Browar Stu Mostów: Black IPA - butelka 500 ml
4.14
Liczba wystawionych opinii: 7
Opinia potwierdzona zakupem
Bardzo ciekawe piwo. Zapach to czysty "cytrusowy" nowoczesny chmiel. W smaku porządna ale szybko ustępująca goryczka i te same aromaty "cytrusowe" co w zapachu. Na samym końcu przebija się jednak lekka słodycz i pewna słodowa paloność. Do tego piękna piana.
Opinia potwierdzona zakupem
dobra black ipa, klasyczna, nic dodac nic ująć :)
2023-09-10Krzysztof, Sulęcin
Opinia potwierdzona zakupem
2023-05-18Jarosław, Pakoszówka
Opinia potwierdzona zakupem
Bardzo spoko black ipka
2023-02-10Marcel, Ostrzeszów
Opinia niepotwierdzona zakupem
Cytrusowe, żywiczne, trochę palone, wchodzi w ten słynny prażony słonecznik. Fajnie kremowe w odczuciu, jakkolwiek całość trochę nie domaga na odcinku intensywności. Goryczka żywiczna, srednio-niska
2022-04-08Maciej, Warszawa
Opinia potwierdzona zakupem
Gęsta, czarna, aromatyczna black ipa na przyzwoitym poziomie.
Opinia potwierdzona zakupem
Czarne. Światło się nie ima. Piana bardzo duża a drobno pęcherzykowa. Jasny brąz.
W aromacie żywica, cytrusy, czekolada.
W smaku podobnie. Dochodzi muśnięcie palonocią i iglakową goryczką.
I prażony słonecznik.
Klasyka w bardzo dobrym wydaniu.
Oczywiste jest, że jedzenie i piwo to nieodłączna para, która od wieków cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Jednak coś, co zaczyna się od prostego zestawienia chmielowej piany i smakowitych przekąsek, ewoluowało w niezwykle rozbudowaną sztukę znaną jako "food pairing", czyli zestawianie piwa z odpowiednimi potrawami.
Święto Kapsla, znane także jako Bottle Cap Day, jest nie tylko okazją do uświęcenia naszego codziennego otwieracza butelek, ale również do głębszego zrozumienia jego roli w naszej kulturze. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej historii i znaczeniu tego święta oraz jego ekologicznemu wymiarowi.
Spośród jaskrawo zielonych szyszek chmielu powoli wyłania się smukła brązowa butelka. Rozlega się charakterystyczne “pst!” i złociste piwo już leje się do lśniącej szklanki, znacząc ją idealnie uformowaną pianą. Jak telewizyjne reklamy piwa mają się do rzeczywistości?
Czy istnieje w świecie piwnego kraftu skrót znany lepiej, niż "IPA"? Chyba nie. Jeśli natomiast dopiero rozpoczynacie tą wspaniałą, prowadzącą przez całą feerię goryczkowych smaków i cytrusowych aromatów, piwną podróż po świecie IPA i chcielibyście dowiedzieć się więcej na ich temat – zapraszamy do lektury poniższego wpisu oraz wyposażenia się w zestaw degustacyjny, który pozwoli utrwalić tę merytorycznie przyswojoną wiedzę w praktyce.
Niszowe? Trudno tak nazwać imprezy, przez które przewijają się dziesiątki tysięcy ludzi. I wcale nie przyciągają ich nazwy popularnych zespołów czy nazwiska wielkich gwiazd kina – tylko dobre piwo.
Piwa chmielowe od lat nie tracą na popularności i podbijają rynek piwa rzemieślniczego. Czy zastanawialiście się jednak kiedyś jak to się stało, że chmiel trafił do piwa i stał się jednym z podstawowych surowców wykorzystywanych przy jego produkcji?
Ciemne, gęste i aromatyczne - to właśnie za to kochamy portery! Z okazji przypadającego na 21 stycznia święta ich bałtyckiej wersji (nazywanej potocznie Piwowarskim Skarbem Polski), postanowiliśmy nieco bliżej przyjrzeć się historii tego stylu!