Dodaj produkty podając kody
Jak degustować piwo?
Po merytorycznym wstępie w poprzednich wpisach, czas skupić się na najbardziej ekscytującym etapie… czyli praktyce!
Mamy więc już wybrany typ piwa, a nawet przelany do pasującego szkła. Teraz możemy w pełni oddać się wrażeniom smakowym. Aby nic Wam nie umknęło, podzieliliśmy proces degustacji na trzy części, których zgodnie z kolejnością warto wypróbować przy najbliższej okazji.
1) Pierwszy smak
Mały, szybki łyk piwa pomaga odczuć najbardziej dominujące w nim smaki. Nim przejdziecie dalej, otwórzcie swoją wyobraźnię, aby znaleźć w danym piwie jak najwięcej skojarzeń. Nie ma tu lepszych i gorszych werdyktów- w tej indywidualności odbioru tkwi cała magia piwnego rzemieślnictwa.
2) Główny smak
Większy, dłuższy łyk i rozprowadzenie piwa po całej powierzchni języka, wnętrzu policzków i podniebieniu umożliwia dotarcie do wszystkich kubków smakowych znajdujących się w jamie ustnej i wyczucie pełnej gamy smaków i aromatów piwa oraz jego tekstury, treściwości i stopnia nagazowania: niskiego, średniego lub wysokiego.
3) Posmak
Krótki, szybki łyk, pozostawiający długotrwałe wrażenie smakowe- tak zwany finisz. Skupcie się na smaku bądź uczuciu, które zostaje z Wami jak najdłużej. Czy to nuty wędzone, a może goryczka, bądź specyficzne mrowienie na języku pochodzące od chmielu?
Na koniec trzeba pamiętać, aby – przed spróbowaniem kolejnego stylu – odświeżyć smak, przepłukując usta wodą, co sprawi, że wrażenia z poprzedniego trunku nie wpłynęły na ocenę. W przypadku rodzajów piwa, ważne jest również zachowanie zasady serwowania ich w kolejności opartej o ich ekstraktywność, zawartość procentową i stopień goryczy. Zaczynamy od piw delikatnych, o niskiej zawartości alkoholu i ekstraktu i stopniowo zwiększamy ich moc. Zachowanie tej zasady jest bardzo ważne, jeśli nie chcemy spłycić smaku i aromatu degustowanego piwa.
Trzymajcie rękę na pulsie, bo już wkrótce znów podzielimy się ogromem przydatnych wskazówek dotyczących zgłębienia wiedzy z piwnego świata!